Wymiana 2013-2015

W ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę ze szkołami z:

Niemiec

Geschwister-Scholl-Schule
Schwaketenstr. 112
78467 Konstanz

Ukrainy

School nr 1

Gogola 173/2

37602 Myrgorod

www.school-1-mirg.at.ua

Wymiana szkolna ( Polska – Ukraina – Niemcy ).

Temat projektu :   Jacy byliśmy, kim będziemy : wspólne poszukiwania śladów naszej
                              tożsamości w trzech krajach ( Polsce, Ukrainie, Niemczech).

W maju ( 24.05 – 31.05 ) 2014 r. będziemy gospodarzami wizyty uczniów ze szkół z Niemiec ( Konstanz ) i Ukrainy ( Myrgorod ).
W październiku ( 25.10 – 1.11 ) 2014 wizyta na Ukrainie – Myrgorod -  region Połtawa.
Maj 2015 wizyta w Niemczech w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim.

Informacje na temat szkół partnerskich możemy znaleźć na stronach :
          www.gss-kn.de  i www.school-1-mirg.at.ua

Uczniowie z Polski goszczą w swoich domach kolegów z Niemiec i Ukrainy zapewniając im nocleg i wyżywienie oraz uczestniczą we wspólnym programie . W październiku 2014 i maju 2015 r. wyjeżdżają do kolegów z Ukrainy i Niemiec.
Celem projektu jest poznanie życia codziennego młodzieży w trzech krajach, sposobów spędzania czasu wolnego, porównanie życia szkolnego swoich rówieśników, poznanie historii najnowszej naszych krajów oraz wspólne poszukiwanie śladów obecności Niemców i Ukraińców w Polsce oraz Polaków w Niemczech i na Ukrainie.
Korzyści dla uczniów płynące z udziału we wspólnym projekcie :
- rozwój praktycznych kompetencji językowych ( językiem komunikacji jest j. niemiecki i     j. angielski )
- udział w wycieczkach, zajęciach terenowych, warsztatach animacji językowych, warsztatach plastycznych i muzycznych, prezentacja ciekawych miejsc w swoim mieście
- nawiązanie znajomości, przyjaźni, które mogą zaowocować w przyszłości np. studia w Niemczech, wyjazdy rodzinne czy kontakty biznesowe.

Koszty projektu zostaną dofinansowane ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dotacji instytucji wspierających naszą szkołę.
Koszty podróży do Niemiec  i granicy z Ukrainą będą dofinansowane w 50% przez PNWM.

Opiekun projektu :        p. Barbara Moroz