Spotkanie 2015

Zdobywaliśmy doświadczenie, poznawaliśmy nowych kolegów, doskonale spędzaliśmy czas. Grupa młodzieży z naszej szkoły pojechała na wymianę młodzieży do Niemiec.

W dniach 9-16 maja 2015 uczniowie naszej szkoły spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy w Konstancji. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu trójstronnej wymiany młodzieży. Po przyjeździe nasi niemieccy koledzy zainicjowali spotkanie integracyjne połączone ze wspólnym grillowaniem.

Następny dzień także spędziliśmy niezwykle miło. Zwiedzaliśmy Konstancję i odpoczywaliśmy nad jeziorem Bodeńskim.

W poniedziałek spędziliśmy dzień w szkole. Uczniowie byli na lekcjach w niemieckiej szkole, zjedli obiad w stołówce i przygotowali ankiety dotyczące wiedzy o Polsce i Ukrainie wśród mieszkańców Konstancji.

Następnego dnia w grupach 3-osobowych przeprowadzili ankietę na rynku w Konstancji. W tym samym dniu uczestnicy wymiany odwiedzili uniwersytet i zwiedzili mieszczącą się tam katedrę biologii i oceanografii.

Kolejnym przystankiem była Wyspa Mainau - wyspa kwiatów, gdzie można było podziwiać wspaniały ogród motyli i palmiarnię.

W środę młodzież odwiedziła Stuttgart. W tym dniu udało się zwiedzić miasto i zajrzeć do muzeum kultury. Miłą niespodzianką była również wizyta w parlamencie. Uczniowie zadawali pytania deputowanemu z regionu Konstancji.

Czwartek był dniem świątecznym w Niemczech, dlatego był to czas odpoczynku. Młodzież pływała statkiem po jeziorze Bodeńskim, podziwiano ośnieżone Alpy Szwajcarskie. Wyjątkową atrakcją była możliwość obejrzenia prehistorycznej osady na palach Unteruhldingen oraz miasta winnic Meersburga.
W piątek zaplanowano wizytę na cmentarzu żydowskim w Konstancji oraz w meczet. Po powrocie do szkoły odbyło się podsumowanie ankiet i całej wizyty, a koledzy z Ukrainy przedstawili prezentację swojego kraju, zapraszając nas na kolejne spotkanie.
Koordynator wymiany: Barbara Moroz

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.