Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Świat ucznia / Wolontariat

Wolontariat

Artykuły

Pomagamy potrzebującym

2016-09-22

W „Trzynastce” prężnie działa Szkolne Koło Wolontariatu. Ostatnio nasi uczniowie zbierali środki na pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

Uczniowie naszego Gimnazjum w dniach 16-18 września w markecie Simply przy ulicy Leśnej 4 w Dźbowie udzielali się jako wolontariusze dla ogólnopolskiej organizacji charytatywnej "Promień Nadziei".
Celem zbiórki było zebranie funduszy na pomoc dzieciom niepełnosprawnym, sfinansowanie rehabilitacji oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Ochotnicy, którzy podzielili się na grupy, przy kasach pakowali zakupy stojąc z puszkami przeznaczonymi na datki. Odzew społeczeństwa na tę aktywność charytatywną był zaskakująco pozytywny. Ludzie nie przechodzili obojętnie i z szacunkiem odnosili się do wolontariuszy jak i samego zamysłu akcji.
Na koniec chciałabym podziękować Pani Marcie Konopie, dzięki której nasi uczniowie mogli wziąć udział w tym przedsięwzięciu i oczywiście wolontariuszom. Mamy nadzieję że nasza szkolna społeczność dalej z takim pozytywnym nastawieniem będzie realizować się w tego rodzaju akcjach.
Zuzia Nowak III a.

Czytaj więcej o: Pomagamy potrzebującym

Szkolne Koło Wolontariatu

2016-07-20

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU


opiekun: mgr Marta Konopa
członkowie: uczniowie klas I – II – III


* Wolontariat – to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. 
 
* Wolontariusz – to każda osoba, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i osób indywidualnych, wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

W naszym Gimnazjum od roku 2008 działa Szkolny Klub Wolontariatu, utworzony przez nauczyciela języka angielskiego Martę Konopę  oraz uczniów, którzy chcieli zostać wolontariuszami – chcą pomagać i wyrażają chęć poświęcenia swojego wolnego czasu na rzecz ludzi potrzebujących i cierpiących. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek czy status materialny. Obecnie Klub liczy sobie około 20 osób, które w każdej chwili są gotowe poświeci dwie lub trzy godziny w tygodniu na niesienie pomocy ludziom potrzebującym. 
 
Wolontariat w naszej szkole to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu czy bycie użytecznym. Wolontariat to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi oraz edukacja młodzieży naszej szkoły o roli niesienia bezinteresownej pomocy.
 
Wolontariat pojawił się w działalności naszej szkoły jako jeden z elementów realizowanego szkolnego programu wychowawczego. Szkoła stała się miejscem, w którym młodzież uczy się szacunku dla innych, wrażliwości na drugiego człowieka oraz otwartości. Działalność w wolontariacie to dla nich okazja do poznawania nowych ludzi oraz do mądrego gospodarowania wolnym czasem. Cieszy nas fakt, iż nasi uczniowie odczuwają potrzebę podejmowania różnych przedsięwzięć na rzecz innych, bo przecież POMOC NIC NIE KOSZTUJE!!!!!!!!!!!!!!

Czytaj więcej o: Szkolne Koło Wolontariatu