Jesteś tutaj: Start / Historia

2016-07-14

Szkoły w dzielnicy Lisiniec - krótka historia.

W latach 1945 -1962 szkoła podstawowa mieściła się w trzech budynkach; „Szkoła Biała” ul. Kruszwicka 2, „Szkoła Czerwona” ul. Lubelska 11/13,„Szkoła Zielona” ul. Kruszwicka 3.

Dziesiątego marca 1962 roku rozpoczęła pracę Szkoła Podstawowa nr 13 w nowym budynku przy ulicy Wręczyckiej. Był to drugi obiekt w Częstochowie - Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego.

stara szkoła

Od 1999 roku w związku z reformą systemu oświaty w tym samym budynku powstaje Gimnazjum nr 13. Pierwszym dyrektorem szkoły została pani Ewa Pachura. Dnia 24 września 2005r. odbyło się uroczyste nadanie naszemu gimnazjum imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

patron1
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w lisinieckim kościele, podczas której odbyło się poświęcenie sztandaru. Następnie cała społeczność szkoły przeszła do budynku gimnazjum. Na sali gimnastycznej odbyło się przekazanie sztandaru naszym uczniom.

patron2

W latach 2007-2012 dyrektorem szkoły był pan Janusz Ferenc, a wicedyrektorem pani Mariola Wolska. Od września 2012r. funkcję dyrektora pełni pan Maciej Wawrzaszek. W roku szkolnym 2012/2013 funkcję wicedyrektora pełnił społecznie pan Piotr Zajęcki. Obecnie stanowisko to zajmuje społecznie pan Mariusz Sieczka. W roku szkolnym 2016/2017 szkoła liczy dziewięć oddziałów klasowych, w tym pięć dwujęzycznych i jeden sportowy.

Czytaj więcej o: Historia szkoły