Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Wymiana uczniów

Artykuły

Relacja z wyjazdu do Lwowa

2017-09-16

Przedstawiamy  relację "dzień po dniu" z wyjazdu naszych uczniów do Lwowa w ramach trójstronnej wymiany młodzieży (Polska-Niemcy-Ukraina). Autorami są nasi uczniowie, a tekst połączyła w całość Mela Boral z klasy 3a.

Sobota, 2 września 2017

Z lekkim opóźnieniem, czyli o godzinie 10, dotarliśmy do Lwowa. Na dworcu czekali już na nas nasi ukraińscy koledzy i koleżanki. Każdy z nas poszedł ze swoim Ukraińcem do domu. Niektórzy z nas, większą część dnia spędzili w domu wypoczywając, natomiast kilkoro ludzi od razu pojechali do aquaparku. O godzinie 14 wszyscy przyjechaliśmy na lotnisko, aby odebrać Niemców. Następnie znowu wszyscy rozjechali się do swoich domów. Połowa Polaków wraz z połową Niemców i Ukraińców około godziny 18 udała się na kręgle. Za to druga połowa poszła około 17 zwiedzać miasto. Spotkaliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Byliśmy na placu przed Operą i wędrowaliśmy ulicami starego Lwowa, aż w końcu weszliśmy do wyczekiwanej przez wszystkich galerii Forum. Wyszliśmy z galerii i wróciliśmy na plac przed Operą. Z tamtego miejsca każdy z nas pojechał do swojego domu. Około godziny 21 zjedliśmy kolacje wraz z rodzinami  i o 22 położyliśmy się spać. Natomiast druga część Polaków, która była na kręglach wróciła do domu o 22. Tak zakończył się pierwszy dzień na Ukrainie.

Niedziela, 3 września 2017

Spotkaliśmy się o godzinie dziewiątej w szkole. W auli, gdzie pan dyrektor opowiedział nam o szkole i     jej historii oraz dlaczego jest taka wyjątkowa. Opowiadał o tym, z jaką wielką pasją, nauczyciele tam uczą języka niemieckiego, który jego zdaniem warto znać bardzo dobrze, ponieważ przydaje się na każdym kroku. Nasi ukraińscy partnerzy oprowadzili nas po szkole, wskazując nam najciekawsze miejsca. Szkoła posiadała aż 5 pięter. Popołudnie spędziliśmy razem z naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec i Ukrainy. Większość wybrała się na kręgle, a reszta na spacer po mieście. Mimo tego, że nie byliśmy wszyscy razem, miło spędziliśmy ten czas.

Poniedziałek, 4 września 2017

Musieliśmy obudzić się wcześnie, ponieważ mieliśmy być przed 9 w szkole. Wszyscy spotkaliśmy się przed szkołą i krótko porozmawialiśmy ze sobą. Następnie udaliśmy się do klas, żeby zobaczyć jak w tutejszych szkołach odbywają się lekcje. Ta szkoła liczyła ponad 800 uczniów i była pełna długich, wijących się korytarzy, więc łatwo było się w niej zgubić. Po pierwszej godzinie lekcyjnej wszyscy zebraliśmy się w auli, aby obejrzeć prezentacje na temat krajów z których pochodzimy, przygotowanych przez naszych przyjaciół z Ukrainy. Po zobaczeniu projektów, wzięliśmy udział w kolejnych dwóch lekcjach. Większość zajęć było prowadzone w języku ukraińskim. Uczestniczyliśmy w takich zajęciach jak min. język niemiecki, historia, chemia, język ukraiński czy literatura. Po obiedzie w stołówce szkolnej poszliśmy z przewodnikiem zwiedzać stare miasto. Spacer po Lwowie zaczęliśmy od Opery. Idąc podziwialiśmy ładne budynki, które znajdowały w rynku. Weszliśmy do najstarszego kościoła we Lwowie, który był pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Następnie wróciliśmy do szkoły i rozeszliśmy się. W czasie popołudniowym bawiliśmy się w innych miejscach tj. aquapark, dom strachów czy galeria handlowa.

Wtorek, 5 września 2017

Rano jak zwykle o 9:00 spotkaliśmy się w szkole. Kiedy wszyscy odliczyli się na zbiórce, poszliśmy do naszego autokaru. Jechaliśmy ok. 2 godziny do miasta Żółkwi. Zwiedzaliśmy tam zamek. Dawną siedzibę Stanisława Żółkiewskiego oraz rodu Sobieskich. Wraz z przewodnikiem poszliśmy do kolegiaty św. Wawrzyńca, czyli rzymskokatolickiego kościoła. W drodze do autokaru zadawaliśmy mnóstwo pytań odnośnie zwiedzanych wcześniej miejsc. Autokarem pojechaliśmy do Oleska. Po drodze zatrzymaliśmy się na piknik w lesie. Wszyscy jedli wcześniej przygotowany prowiant. Na miejscu odwiedziliśmy odbudowany w latach 1963-1974 zamek, gdzie urodził się Jan III Sobieski. Po skończonym zwiedzaniu wróciliśmy do Lwowa. Każdy poszedł do swojego domu. Wieczorem wszyscy razem spotkaliśmy się na lodowisku, które znajdowało się w środku ogromniej galerii. Nawzajem uczyliśmy się jeździć na łyżwach. Świetnie się dogadywaliśmy. Cały dzień był pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

Środa, 6 września 2017

To był już nasz szósty dzień na Ukrainie. Byliśmy gotowi na nowe wrażenia. Po dziewiątej wyruszyliśmy na długi spacer. Podczas spaceru natrafiliśmy na schody. Były bardzo długie i strome. W końcu dotarliśmy do naszego celu, którym był Kopiec Unii Lubelskiej. Widoki zapierały dech w piersiach. Z racji tego, że jest to najwyższy punkt we Lwowie, mogliśmy podziwiać panoramę tego uroczego miasta. Zrobiliśmy tam kilka pamiątkowych zdjęć, a następnie powędrowaliśmy do miejsca, w którym zjedliśmy obiad. Podczas obiadu mieliśmy czas na odpoczynek przed dalszym zwiedzaniem. Następnym punktem programu było zwiedzanie najstarszej apteki we Lwowie. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawych rzeczy. Po zwiedzaniu nadszedł moment na który wszyscy czekali, czyli czas wolny. Każdy z nas wykorzystał ten moment inaczej. Niektórzy wybrali się na spacer, inni relaksowali się w domach. Ostatnim punktem tego dnia była Opera. Kiedy weszliśmy do środka, jej piękno nas oszołomiło. Jednakże rzeczą, która wywarła na nas największe wrażenie było przedstawienie w Operze. Zobaczenie baletu na żywo było dla nas niesamowitym doświadczeniem, kończącym nasz dzień pełen przepięknych wrażeń. Uważam, że ten dzień był pełen wspaniałych odczuć i z pewnością nie zapomnimy on nim szybko.

Czwartek, 7 września 2017

Jak zwykle pobudka 8.00 i smaczne oraz syte ukraińskie śniadanko. Po tym pysznym jedzonku wyruszyliśmy do szkoły, gdzie o 9.00 spotkała się cała grupa. Pierwszym punktem dzisiejszego planu dnia było zwiedzanie Skansenu "Gaj Szewczenki". To jeden z największych skansenów w jakim byliśmy, świetnie zaprojektowany i przybliżający historię ludów zamieszkujących niegdyś tereny Ukrainy. Znajdziemy tam odtworzone wioski z Huculszczyzny, Łemkowszczyzny, Bojkowoszczyzny, Wołynia, Polesia, Bukowiny, Zakarpacia i wreszcie okolic Lwowa. W tym niesamowitym miejscu spędziliśmy dwie godziny. Następnym miejscem naszej wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Obrońców Lwowa, potocznie nazywany często Cmentarzem Orląt Lwowskich. To obok cmentarza na Monte Cassino czy wojskowego cmentarza na Rossie w Wilnie, jeden z najważniejszych polskich cmentarzy, znajdujących się poza granicami. Dowiedzieliśmy się od pana przewodnika, że we Lwowie pochowano obrońców miasta w bitwie o Lwów oraz uczestników walk w Małopolsce Wschodniej podczas konfliktu polsko-ukraińskiego. W walkach uczestniczyło wielu uczniów szkół, którzy często nie mieli skończonych nawet 16 lat – stąd obrońców nazywamy Orlętami Lwowskimi. Sam cmentarz Orląt Lwowskich stanowi część cmentarza Łyczakowskiego, przez wiele lat był zdewastowany, a jego renowacja blokowana była z przyczyn politycznych. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni oglądając mogiły rówieśników, którzy spoczywają we Lwowie, a walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Wyciszeni i wzruszeni wspólnie z kolegami poszliśmy na obiad. Popołudniu był czas na pracę w grupach. Podzieleni na 4 zespoły, szukaliśmy po całym mieście różnych ciekawych obiektów. Dodatkowo musieliśmy zaznaczyć je na mapie, a następnie przygotować prezentacje multimedialną na temat projektu. O 18 umówiliśmy się całą grupą na laserowym paintballu. Do sali wchodziliśmy po kilkoro osób. Byliśmy podzieleni na 2 grupy. Każdy miał za zadanie strzelanie laserem do przeciwników. Zabawa była świetna, lecz skończyła się dość niefortunnie. Niestety z powodu zbytniego zaangażowania w grę, parę osób  zostało kontuzjowanych. Dwie z nich miały przyjemność poznać ukraińską służbę zdrowia. Na szczęście wszystko okazało się niegroźne.

Piątek, 8 września 2017

Rano obudziliśmy się z poczuciem smutku. Powodów było kilka. Przede wszystkim dzisiaj był ostatni dzień w lwowskiej szkole. Drugim powodem były kontuzje, nabyte podczas czwartkowej zabawy. O 9 zaczęliśmy przedstawiać prezentacje, które przygotowywaliśmy razem z naszymi kolegami. Na zakończenie całego projektu rozmawialiśmy na temat rzeczy, które nam się spodobały czy też nie. Wypełnialiśmy również wiele ankiet i dokumentów. Po wyczerpującej pracy mieliśmy godzinę przerwy na szkolnym boisku, która skończyła się obiadem na stołówce. Następnie udaliśmy się całą grupą na bazarek z pamiątkami. Tam pożegnaliśmy się z nauczycielkami, z którymi mieliśmy się spotkać na drugi dzień. Mieliśmy trochę czasu dla siebie, gdyż nasi koledzy z Ukrainy zaplanowali spotkanie pożegnalne o godzinie 18. Większość z nas poszła do galerii handlowej, część do domu strachów, a niektórzy do mieszkań. O wyznaczonej godzinie spotkaliśmy się pod szkołą i poszliśmy do pobliskiego parku. Tam usiedliśmy i graliśmy w różne gry. Gdy się ściemniło, ukraińscy koledzy zabrali nas na spacer po mieście. Najpierw powędrowaliśmy do McDonalda, by tam zjeść lub napić się czegoś. Potem chcieliśmy zobaczyć Lwowską Operę nocą. Widok był przepiękny. Siedzieliśmy i bawiliśmy się do późna. Wszyscy wróciliśmy do domu po 23, szczęśliwi po takim wspaniałym dniu, ale także przygnębieni jutrzejszym wyjazdem z Lwowa.

 

Sobota, 9 września 2017

Sobota, ostatni dzień naszego pobytu we Lwowie. W tym jedynym dniu mogliśmy troszeczkę dłużej pospać. Po obiedzie o 13:30 prawie cała grupa spotkała się na lotnisku, aby pożegnać naszych niemieckich przyjaciół, którzy mieli wylot o godzinie 16:00. Odprowadziliśmy ich pod stanowisko do odprawy bagażowej, a sami skierowaliśmy swoje kroki, po raz ostatni, w kierunku naszych tymczasowych domów. O godzinie 15:45 mieliśmy zbiórkę na dworcu autobusowym. Z ciężkim sercem rozstawaliśmy się z naszymi ukraińskimi rodzinami. Pożegnaniom nie było końca. Nasz autobus odjechał w kierunku Polski o 16:25. Kierowca zapewniał nas, że za 8 godzin będziemy na miejscu. Niestety, nikt nie przewidział tego, iż spędzimy aż 7 godzin na granicy polsko-ukraińskiej. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Towarzystwo świetne, więc i czas szybko minął. Do Katowic dotarliśmy na 04:35, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Pomimo długiej podróży z przygodami wróciliśmy bardzo szczęśliwi!

 

 

Czytaj więcej o: Relacja z wyjazdu do Lwowa

Spacerkiem po Lwowie

2017-09-14

Są miejsca w Europie, które urzekają pięknem, mają swój niepowtarzalny klimat i są wręcz …magiczne! Grupka uczniów z Gimnazjum nr 13 w Częstochowie, na początku września, odwiedziła Lwów.
O swoich wrażeniach z pobytu na Ukrainie piszą Pola Bik i Matylda Miśkiewicz z kl. II a

Młodzież z „Trzynastki” uczestniczy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym. Gimnazjaliści współpracują ze szkołami w Konstancji (Niemcy) i Lwowie (Ukraina). W marcu 2017 roku nasi uczniowie odwiedzili Konstancję, we wrześniu byli we Lwowie. Niebawem naszych przyjaciół z Zachodu i Wschodu Europy będziemy gościli w Częstochowie!
Opiekunkami projektu są: p. Barbara Moroz i Barbara Janicka, a wyjazd na to spotkanie był możliwy dzięki dofinansowaniu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Tyle wstępu. Teraz relacja.


Jako pierwsza swoje wrażenia przedstawi Pola Bik
 - „Lwów to piękne miasto. Miałam okazję zobaczyć wiele naprawdę niezwykłych i interesujących miejsc. Obiektem, który już na  w pierwszy dzień pobytu wywarł na mnie ogromne wrażenia była Opera Lwowska. Z tego, co słyszałam jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Byliśmy tam na przedstawieniu baletowym „Korsarz”.
Kolejnym miejscem, które na pewno na długo zostanie w mojej pamięci był Cmentarz Orląt Lwowskich. Niesamowite miejsce i związana z tym miejscem wzruszająca historia. Byliśmy także w kilku cerkwiach, weszliśmy na wieżę ratuszową i podziwialiśmy panoramę Lwowa. Ja jestem zadowolona, że tam pojechałam. Poznałam nowych przyjaciół, nową kulturę…”


Matylda Miśkiewicz także podkreśla, że był to niezapomniany wyjazd, który wiele ją nauczył.
 - „Podróż do Lwowa była długa, trwała prawie 7 godzin. Po przyjeździe do rodzin, u których mieszkaliśmy, był czas, aby trochę się poznać, porozmawiać, odpocząć…Następnego dnia już wizyta w szkole i integracja z uczniami z Ukrainy i Niemiec. Trochę byliśmy w szkole i poszliśmy na spacer po mieście.  Sporo zwiedzaliśmy. Muzeum historii kultury ukraińskiej, muzeum farmacji…Byliśmy też na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie widzieliśmy groby m.in. Marii Konopnickiej, Konstatnego Juliana Ordona (tego z „Reduty Ordona” A. Mickiewicza) oraz najsłynniejszego polskiego matematyka Stefana Banacha. Powrót do domu to koszmar, gdyż znów staliśmy wiele godzin na granicy. To minus. Ale są też plusy. Miło spędziłam czas, poprawiłam swoje umiejętności rozmowy w językach obcych i stałam się bardziej samodzielna”.
Pola Bik, Matylda Miśkiewicz, współpraca cw, foto: Barbara Janicka

Projekt dofinansowała Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

LINK DO RELACJI

Czytaj więcej o: Spacerkiem po Lwowie

Wymiana Trójstronna Młodzieży : Konstancja 2017

2017-03-29

W dniach 11 – 18 marca 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży w Konstancji, w Niemczech w ramach projektu międzynarodowego „  Leben in einer Welt ohne Grenzen?”

Po etapie przygotowawczym, planowaniu programu, spotkaniach z rodzicami nadszedł czas na realizację naszego projektu.

Przebieg spotkania relacjonują uczestnicy, uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum Nr 13:

Martyna Szcześniak, Weronika Otrębska, Oliwia Żukowska, Melania Boral, Mieszko Koziarz, Mikołaj Kotynia, Zosia Konstanciak, Matylda Miśkiewicz, Maja Kozieł i Pola Bik.

 

   Opiekunowie Projektu:     Barbara Moroz

                                       Barbara Janicka

 

Projekt dofinansowała Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

LINK DO RELACJI

 

 

Czytaj więcej o: Wymiana Trójstronna Młodzieży : Konstancja 2017

Relacja z wyjazdu do Konstancji

2017-03-29
Powiększ zdjęcie

Piątek, 10.03.2017 r.

10 marca 2017 roku, zaczęliśmy naszą pełną wrażeń podróż. Nasza dziesięcioosobowa grupa na czele z Panią Moroz i Panią Janicką spotkała się o godzinie 17:00 na dworcu. Czekając na autokar każdy z nas był podekscytowany, ale zarazem pełen obaw. Nasi rodzice pożegnali nas, myśląc o tym, co nas czeka. Droga do Opola minęła bardzo szybko. Na dworcu w Opolu wszyscy byliśmy ciekawi naszych kolegów z Ukrainy, z którymi mieliśmy się zaraz spotkać. W autokarze serdecznie przywitaliśmy naszych nowych kolegów i koleżanki. Podróż zajmowały rozmowy, przysypianie oraz rozmyślanie o tym, co spotka nas już jutro.....

 

Sobota, 11.03.2017 r.

Szczęśliwie dojechaliśmy na miejsce. Byliśmy na dworcu w Konstancji, w godzinach popołudniowych. Niemiecka policja przywitała nas, sprawdzając dokumenty. Delikatnie zestresowani wyszliśmy z autokaru, rozglądając się za naszymi gospodarzami. Każdy z naszej grupy niecierpliwie zastanawiał się do kogo trafi. W tym momencie rozpoczęła się trójstronna wymiana międzynarodowa. Poznaliśmy niemieckich i ukraińskich kolegów. Wszyscy wydali się bardzo sympatyczni. Pożegnałem się z moimi przyjaciółmi z Polski i pojechałem do nowego niemieckiego domu. Po kwadransie byłem już oprowadzony po mieszkaniu. Dzieliłem pokój z Ukraińcem. Oczywiście pojawiły się pierwsze problemy językowe, ale uśmiech wiele tłumaczył. Po rozpakowaniu walizki nastał czas na pyszny obiad. Było wesoło i smacznie. Po południu wszyscy poszliśmy na pierwszy wspólny spacer po Konstancji. Zmęczenie po podróży dawało o sobie znać. Po kolacji przyszedł czas na noc w nowym miejscu. Już wtedy wiedziałem, że bardzo dobrze trafiłem. Pozostało wtedy napisać SMS do polskich przyjaciół: ,, Jest OK''

 

Czytaj więcej o: Relacja z wyjazdu do Konstancji

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży: Polska - Niemcy – Ukraina 2017.

2017-01-30

Celem programu jest poznanie kultur naszych europejskich sąsiadów oraz rozwijanie umiejętności porozumiewania się w językach niemieckim i angielskim. Młodzież z trzech krajów spotka się w Konstancji w dniach 11-18 marca, w Lwowie 2-9 września oraz w Częstochowie od 30 września do 7 października 2017 roku.
Tytuł projektu w tym roku : „ Życie w świecie bez granic?” określa , że naszym celem będzie nie tylko poznanie życia codziennego oraz szkoły kraju gospodarza ale również problem migracji ludności, jak młodzi imigranci czują się w naszej szkole, mieście, kraju? Oczywiście planujemy również wycieczki i zajęcia integracyjne.
Z Niemcami i Ukrainą współpracujemy od 2014 roku, w roku 2015 byliśmy w Konstancji w Niemczech a goście z Niemiec i Ukrainy byli w Częstochowie.
Obecnie składamy wniosek o dofinansowanie naszego programu do Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży.                                                                                                                       

                                                                                                                        Koordynator projektu:  Barbara Moroz

Czytaj więcej o: Międzynarodowa Wymiana Młodzieży: Polska - Niemcy – Ukraina 2017.

Spotkanie 2015

2016-07-18

 Zdobywaliśmy doświadczenie, poznawaliśmy nowych kolegów, doskonale spędzaliśmy czas. Grupa młodzieży z naszej szkoły pojechała na wymianę młodzieży do Niemiec.

W dniach 9-16 maja 2015 uczniowie naszej szkoły spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy w Konstancji. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu trójstronnej wymiany młodzieży. Po przyjeździe nasi niemieccy koledzy zainicjowali spotkanie integracyjne połączone ze wspólnym grillowaniem. 

 Następny dzień także spędziliśmy niezwykle miło. Zwiedzaliśmy Konstancję i odpoczywaliśmy nad jeziorem Bodeńskim.

W poniedziałek spędziliśmy dzień w szkole. Uczniowie byli na lekcjach w niemieckiej szkole, zjedli obiad w stołówce i przygotowali ankiety dotyczące wiedzy o Polsce i Ukrainie wśród mieszkańców Konstancji.

Następnego dnia w grupach 3-osobowych przeprowadzili ankietę na rynku w Konstancji. W tym samym dniu uczestnicy wymiany odwiedzili uniwersytet i zwiedzili mieszczącą się tam katedrę biologii i oceanografii.

Kolejnym przystankiem była Wyspa Mainau - wyspa kwiatów, gdzie można było podziwiać wspaniały ogród motyli i palmiarnię.

W środę młodzież odwiedziła Stuttgart. W tym dniu udało się zwiedzić miasto i zajrzeć do muzeum kultury. Miłą niespodzianką była również wizyta w parlamencie. Uczniowie zadawali pytania deputowanemu z regionu Konstancji.

Czwartek był dniem świątecznym w Niemczech, dlatego był to czas odpoczynku. Młodzież pływała statkiem po jeziorze Bodeńskim, podziwiano ośnieżone Alpy Szwajcarskie. Wyjątkową atrakcją była możliwość obejrzenia prehistorycznej osady na palach Unteruhldingen oraz miasta winnic Meersburga.
W piątek zaplanowano wizytę na cmentarzu żydowskim w Konstancji oraz w meczet. Po powrocie do szkoły odbyło się podsumowanie ankiet i całej wizyty, a koledzy z Ukrainy przedstawili prezentację swojego kraju, zapraszając nas na kolejne spotkanie. 
Koordynator wymiany: Barbara Moroz

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Czytaj więcej o: Spotkanie 2015

Spotkanie 2014

2016-07-18

O wyjątkowym tygodniu z życia naszej szkoły, tygodniu pełnym wielu wspaniałych wrażeń i niezwykłych emocji związanych z pobytem gości z Niemiec i Ukrainy pisze Paulina Karmańska (III b).

  Wymiana polsko-niemiecko-ukraińska. Ubiegły tydzień, a dokładnie dni 24-31 maja, był czasem wyjątkowym dla całej naszej szkolnej społeczności, szczególnie dla rodzin, które zdecydowały się na bezpośredni udział w projekcie. Otrzymaliśmy niepowtarzalną szansę na poznanie nowych ludzi, naszych rówieśników , o innej kulturze, języku, pochodzących z sąsiednich krajów – Niemiec i Ukrainy.

Nerwowe oczekiwanie …

Sobota, godz. 8 , wszyscy czekamy na dworcu. Za chwilę przyjadą pierwsi goście- z Niemiec. Towarzyszy nam pewien strach i niepewność, bo przecież nigdy nie wiadomo, jak to będzie, czy się uda, czy się spodoba. Mnóstwo pytań i myśli w głowie… widzimy autokar. Tak, to już na pewno oni. Lekkie zamieszanie i po chwili każdy już odnajduje swojego gościa. Teraz tylko przełamać barierę językową i wszystko będzie dobrze!

 

Dwie rodziny zdecydowały się przyjąć dwóch gości: jedną z Niemiec, drugą z Ukrainy. Mieli więc trudniejsze zadanie niż pozostali, ale także szansę na poznanie różnych kultur i języków.

Niemcy już dotarli, a o godz. 11 powitaliśmy przyjezdnych z Ukrainy. Początkowo byliśmy nieco nieśmiali, jednak minęło to błyskawicznie. Górę wzięła ciekawość i chęć wzajemnego poznania się. Po południu spotkaliśmy się wspólnie z nauczycielami na Placu Biegańskiego . Spacerowaliśmy III Aleją N.M.P., słuchając ciekawostek dotyczących tego miejsca oraz wymieniając się pierwszymi wrażeniami po spotkaniach z rodzinami. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym, w czasie licznych zabaw i gier próbowaliśmy się zintegrować. Niektórzy czuli się jeszcze dość niepewnie , ale z czasem wszystko się zmieniło.

Czas na zwiedzanie
No to w Polskę ! Następnego dnia wyjechaliśmy do Wrocławia na 2-dniową wycieczkę. Wszystkim spodobała się stolica Dolnego Śląska, liczne zabytki architektoniczne oraz historyczne, jednak największe wrażenie wywarł spektakl przy fontannach. Przebywanie w grupie ośmieliło niektórych i większość osób zaczęło nawiązywać ze sobą coraz lepsze kontakty. Każdego wieczoru spotykaliśmy się wspólnie w domach, rozmawialiśmy, poznawaliśmy coraz bliżej. Było mnóstwo śmiechu i zabawy , z każdym dniem stawaliśmy się odważniejsi językowo, nie było ważne czy popełniamy błędy , czy znamy idealne słowa, najważniejsze było to by jak najwięcej się o sobie wzajemnie dowiedzieć, by poznać opinie, poglądy. We wtorek spędzaliśmy czas w naszej szkole. Pierwsze co zaskoczyło zagraniczną młodzież, szczególnie zza naszej zachodniej granicy, było to, jak niewielka jest nasza szkoła i jak niewielu uczniów do niej uczęszcza. Ich reakcja szybko znalazła swoje wyjaśnienie, otóż szkoły w Niemczech mieszczą się zazwyczaj w dużych budynkach, a ilość uczniów swobodnie przekracza 1500 osób. Jednak tego spostrzeżenia w żadnym wypadku nie możemy odebrać jako krytykę.

 

Młodzież niemiecka stwierdziła bowiem, iż dzięki temu nasza szkoła jest bardzo zgrana, a atmosfera w niej panująca bardzo przyjemna, wręcz rodzinna. Odbywały się liczne zajęcia edukacyjne rozwijające znajomość przede wszystkim języka angielskiego. Nie zabrakło także zajęć sportowych, nie mogło ich zabraknąć, bo przecież wszyscy kochają sport, a w rywalizacji sportowej konieczna jest współpraca, a przecież właśnie to jest celem tego projektu. Była ścianka wspinaczkowa, siatkówka, koszykówka, zbijak… Wszyscy bawili się wspaniale i ku nadziei rodziców, być może trochę się zmęczyli. Środa była poświęcona na zwiedzanie Częstochowy. W pierwszej kolejności Jasna Góra. Nasi zagraniczni goście byli wprost oczarowani bogactwem jakie kryje w sobie ten zabytkowy klasztor. Byli także zaskoczeni, jak duża ilość pielgrzymów odwiedza Jasną Górę, nawet w środku tygodnia. Następnie pieszo udaliśmy się do Muzeum Zapałek, które jest jednym z nielicznych w Polsce. Po kilku wyczerpujących godzinach chodzenia i słuchania, większość postanowiła odpocząć i udać się do naszej wspaniałej częstochowskiej Galerii Jurajskiej, która nie mogła zostać pominięta przy prezentacji miasta. Po południu odbył się w naszej szkole konkurs talentów. Nasi goście byli oczarowani wszystkimi występami, byli pod wrażeniem jak wielu uzdolnionych uczniów uczęszcza do naszej szkoły.

Zwiedzanie, konkursy, łzy wzruszenia…
Czwartek był kolejnym dniem w podróży. Tym razem naszym celem był Śląsk i Wyżyna Krakowsko- Częstochowska. Mówiąc dokładniej kopalnia Guido w Zabrzu, dzielnica robotnicza w Katowicach- Nikiszowiec, zamek w Bobolicach oraz ruiny zamku w Olsztynie. Zwiedzanie kopalni okazało się bardzo ciekawe i atrakcyjne. Mieliśmy okazję zobaczyć choć namiastkę tego w jaki sposób odbywała się i odbywa praca górników. Chodziliśmy tunelami, oglądaliśmy maszyny, jechaliśmy nawet nowoczesną kolejką i oczywiście, aby dostać się do podziemi konieczny, był przejazd nietypową windą , co spodobało się szczególnie chłopcom, którzy spragnieni są ekstremalnych doznań. Niestety pogoda nam nie dopisała i nieco pokrzyżowała plany. 
Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Bobolicach. Mieliśmy okazję zwiedzić każdy jego zakamarek, poznając przy tym niezwykłą historię tego miejsca.

Piątek rozpoczął się kolejną szkolną imprezą - Dniem Europejskim - zorganizowanym przez nauczycieli i uczniów w naszej szkole. Każda klasa miała za zadanie jak najlepiej zaprezentować wylosowane przez siebie państwo. Odbył się także konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Kolejną atrakcją , już poza murami naszej szkoły były zajęcia laboratoryjne na częstochowskiej Politechnice, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, ciekawostek dotyczących roślin i ich laboratoryjnych zastosowań. Po południu odbyło się oficjalne posumowanie wizyty i pożegnanie naszych gości przez nauczycieli i dyrekcję. Rodzice zorganizowali wspaniały poczęstunek, oglądaliśmy zdjęcia robione podczas całego tygodnia, na plakatach zapisywaliśmy nowe poznane słowa w obcych dla nas językach, najlepsze wspomnienia, skojarzenia z naszym krajem. Nasi goście otrzymali od nas małe upominki, a wszystko idealnie podsumował na koniec swoją przemową Pan dyrektor. Sobota, dzień pożegnań, była zdecydowanie najgorsza. Były ostatnie wspólne zdjęcia i niezliczone łzy wzruszenia, którym towarzyszyły wielu osobom , zarówno przy pożegnaniu gości z Ukrainy , jak i z Niemiec. W czasie tygodnia spędzonego wspólnie zawiązało się mnóstwo nowych przyjaźni i sympatii. Trudno było się rozstać, rozstania są zawsze najgorsze… Na szczęście zobaczymy się znów za rok, tym razem już w Niemczech, w Konstancji. A do tego czasu można, a wręcz trzeba utrzymywać kontakty drogą elektroniczną. Myślę, że idealnym podsumowaniem tego artykułu będą słowa ks. Jana Twardowskiego „ Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna” – i tego właśnie się trzymajmy.

Teraz tak już od siebie . Chciałam jeszcze dodać , że ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy zdecydowali się przyjąć do swoich domów gości zza granicy. Wykazaliście się ogromnym zaangażowaniem, poświęcaliście mnóstwo swojego prywatnego czasu, pragnęliście razem z nami , aby to wszystko udało się jak najlepiej. W imieniu swoim oraz moich koleżanek i kolegów DZIĘKUJĘ !

 

Projekt i wizytę gości dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Koordynatorem wymiany była p. Barbara Moroz.

Czytaj więcej o: Spotkanie 2014

Wymiana 2013-2015

2016-07-18

W ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę ze szkołami z:

 

Niemiec

 

Geschwister-Scholl-Schule
Schwaketenstr. 112
78467 Konstanz

http://www.gss-kn.de

 

Ukrainy

School nr 1

Gogola 173/2

37602 Myrgorod

www.school-1-mirg.at.ua


Wymiana szkolna ( Polska – Ukraina – Niemcy ).

Temat projektu :   Jacy byliśmy, kim będziemy : wspólne poszukiwania śladów naszej 
                              tożsamości w trzech krajach ( Polsce, Ukrainie, Niemczech).

W maju ( 24.05 – 31.05 ) 2014 r. będziemy gospodarzami wizyty uczniów ze szkół z Niemiec ( Konstanz ) i Ukrainy ( Myrgorod ).
W październiku ( 25.10 – 1.11 ) 2014 wizyta na Ukrainie – Myrgorod -  region Połtawa.
Maj 2015 wizyta w Niemczech w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim.

Informacje na temat szkół partnerskich możemy znaleźć na stronach :
          www.gss-kn.de  i www.school-1-mirg.at.ua

Uczniowie z Polski goszczą w swoich domach kolegów z Niemiec i Ukrainy zapewniając im nocleg i wyżywienie oraz uczestniczą we wspólnym programie . W październiku 2014 i maju 2015 r. wyjeżdżają do kolegów z Ukrainy i Niemiec.
Celem projektu jest poznanie życia codziennego młodzieży w trzech krajach, sposobów spędzania czasu wolnego, porównanie życia szkolnego swoich rówieśników, poznanie historii najnowszej naszych krajów oraz wspólne poszukiwanie śladów obecności Niemców i Ukraińców w Polsce oraz Polaków w Niemczech i na Ukrainie.
Korzyści dla uczniów płynące z udziału we wspólnym projekcie :
- rozwój praktycznych kompetencji językowych ( językiem komunikacji jest j. niemiecki i     j. angielski )
- udział w wycieczkach, zajęciach terenowych, warsztatach animacji językowych, warsztatach plastycznych i muzycznych, prezentacja ciekawych miejsc w swoim mieście
- nawiązanie znajomości, przyjaźni, które mogą zaowocować w przyszłości np. studia w Niemczech, wyjazdy rodzinne czy kontakty biznesowe.

Koszty projektu zostaną dofinansowane ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dotacji instytucji wspierających naszą szkołę.
Koszty podróży do Niemiec  i granicy z Ukrainą będą dofinansowane w 50% przez PNWM.


Opiekun projektu :        p. Barbara Moroz

Czytaj więcej o: Wymiana 2013-2015