Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Ważne informacje

Artykuły

Informator Egzamin 2017

2017-02-16
 
Trzecioklasiści:
Proszę o zapoznanie się z Informatorem o sposobie organizacji i przebiegu egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2016/2017.
 
 
 
Czytaj więcej o: Informator Egzamin 2017

Dane osobowe. Warto o tym pamiętać !

2017-01-04

Młodzież gimnazjalna często zadaje pytania: „Co to są dane osobowe i jak je chronić? Jeżeli mamy je chronić, to po co ?”
Uczennica klasy II a Julia Rybak przygotowała kilka potrzebnych informacji na ten temat. Mamy nadzieję, że posłużą one zarówno naszym uczniom, jak i ich rodzicom.
Dane osobowe
Dane osobowe to m.in. pesel, imię i nazwisko, adres zamieszkania, e-mail. Kradzież danych osobowych łączy się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, więc warto je chronić.
Jak chronić swoje dane osobowe?
Aby nie zostać okradzionym, nie należy podawać nieznajomym jakichkolwiek danych o sobie, jeżeli nie jest to konieczne. Jeśli ktoś zdobędzie nasz PESEL lub adres zamieszkania może być problem, ale niekoniecznie. Przestępcy nie zawsze zadają sobie tyle trudu, żeby włamać się do naszego mieszkania bądź do banku, w którym mamy swoje oszczędności. W celu poznania naszych danych osobowych korzystają z dość popularnego sposobu - podszywanie się pod jakąś firmę drogą mailową, abyśmy musieli podać im nasze dane, bo to coś "pilnego ". Przestępcy mogą się również podszywać pod np. komornika i zabrać drogocenne przedmioty, gdy znają nasz adres zamieszkania. Często osoby, które odwiedza " komornik " są w zbyt dużym szoku, czy w stresie ,aby poprosić o pokazanie dokumentu potwierdzającego swoją prace.
Co zrobić, gdy obawiamy się, że ktoś poznał/ukradł nasze dane osobowe?
 - 
 Włączyć opcje o informowaniu nas SMS-em, gdy wypłaca się pieniądze z naszego konta.
 -  Wyrobić sobie nowy dowód osobisty.
 -  Numer starego konta bankowego zabezpieczyć przed wypłaceniem pieniędzy z banku.
 - Należy pamiętać o tym, aby hasła do różnych stron internetowych zalogowanych przez nas były inne, wtedy jesteśmy o krok w przód przed tak zwanymi " hakerami ".
 - Aby uniknąć przykrych sytuacji, dotyczących kradzieży środków z kont bankowych, należy unikać noszenia przy sobie kartek z loginem czy hasłem. Zapamiętujemy je, a nie nosimy w portfelu.
Julia Rybak, cw

Informacje o  projekcie „Twoje dane, Twoja sprawa” można zobaczyć też w Telewizji Orion.

 


http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=21709

Czytaj więcej o: Dane osobowe. Warto o tym pamiętać !