Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Konkurs fotograficzny

2017-09-27

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w IV edycji Konkursu Fotograficznego "Najpiękniejsze zdjęcie z wakacji". Szczegóły poniżej.

Czytaj więcej o: Konkurs fotograficzny

Czekamy na gości z Niemiec i Ukrainy!!!

2017-09-26

Młodzież z naszej szkoły uczestniczy w międzynarodowej wymianie. Współpracujemy ze szkołami z Niemiec i Ukrainy. Byliśmy już w Konstancji i Lwowie. Teraz pora na to, aby nasi partnerzy z Wschodu i Zachodu Europy poznali Polskę !!!

W dniach 30.09.- 06.10.2017 r. w naszej szkole odbędzie się spotkanie uczestników projektu „Leben in einer Welt ohne Grenzen?” Będzie to już trzeci i ostatni etap przedsięwzięcia dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Na to spotkanie długo czekaliśmy ! Oprócz pracy nad projektem uczniowie ze szkół partnerskich w Konstancji i Lwowie poznają nasze rodziny, przyjaciół i szkołę. Zamierzamy pokazać im Częstochowę i skrawek Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Przed nami również wycieczki do Wieliczki, Krakowa i Tarnowskich Gór. Koordynatorem projektu jest p. Barbara Moroz.

BJ

Program wizyty

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

 

Czytaj więcej o: Czekamy na gości z Niemiec i Ukrainy!!!

Zmiany, zmiany, zmiany....

2017-09-25

W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z reformy systemu edukacji i likwidacją Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Częstochowie za kilka dni przestanie funkcjonować nasza strona www.gimnazjum13.com (gim13czest.szkolnastrona.pl). Od października 2017r. wszystkie informacje dotyczące naszych oddziałów gimnazjalnych będą ukazywać się na stronie Szkoły Podstawowej nr 13 - sp13.edu.pl. Witryna ta zmieni niebawem swój wygląd i strukturę, a na jej łamach będą również dostępne zarchiwizowane dotychczasowe strony Gimnazjum nr 13 i SP nr 13. Nadal będziemy się spotykać na naszym Facebooku, oraz szkolnym kanale YouTube. Do zobaczenia!

GN

Czytaj więcej o: Zmiany, zmiany, zmiany....

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

2017-09-24

W tym roku szkolnym w skład Samorządu Uczniowskiego wejdą zarówno przedstawiciele Gimnazjum nr 13, jak i reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 13. Będą pracować wspólnie, aby – w trudnym dla wszystkich okresie transformacji – nikt nie zapomniał o tym, że uczeń w szkole ma też coś do powiedzenia !

W SP nr 13 wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się w minionym tygodniu. Kandydaci próbowali uzyskać wsparcie poprzez rozmowy z kolegami i koleżankami z macierzystych klas, przygotowywali plakaty wyborcze, drukowali autorskie ulotki, zawzięcie przekonywali swoich rówieśników, że warto na nich oddać głos.
W Gimnazjum nr 13 sprawa była jasna. Kadencja Klaudii Krawczyk z kl. III a (na zdjęciu druga z prawej) trwać będzie aż do czerwca i nie było najmniejszego sensu cokolwiek zmieniać. Tym bardziej, że Klaudia ma sporo pomysłów na to, aby SU funkcjonował w taki sposób, by każdy uczeń czuł, że „Trzynastka” to właśnie jego szkoła…
W podstawówce uznanie szkolnej społeczności zdobyli: Hania Szmidt z kl. V a oraz Franciszek Barczyński z kl. VI a.
 - Są to fantastyczni młodzi ludzie, którzy mają inicjatywę – mówi opiekunka Samorządu Uczniowskiego Luiza Wachelka. – Mam nadzieję, że ich pomysły, które będą przedstawiać, uda się nam wdrożyć w życie. Na razie czeka nas mnóstwo pracy. Przed nami Dzień Chłopaka, impreza, która pokaże, czy ten nasz nowy samorząd da sobie radę. Ja w nich wierzę !!!
Luiza Wachelka, współpraca cw

Czytaj więcej o: Mamy nowy Samorząd Uczniowski

Czwartoklasiści na start!

2017-09-22

W poniedziałek, 25 września, wszyscy uczniowie klas czwartych wezmą udział
w rajdzie  inaugurującym nowy rok szkolny. Dla czwartoklasistów będzie on też przypieczętowaniem faktu  przyjęcia do grona klas starszych.

Przed nimi do pokonania kilkukilometrowa trasa, której celem będzie  Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konopiskach. Tam na piechurów czekać będą zaplanowane przez wychowawców atrakcje.

Zapewne wszyscy mają już przygotowane wygodne obuwie, sportowe wdzianko i duży zapas dobrego humoru … Póki co z pewną dawką nadziei i optymizmu śledzimy prognozy pogody na najbliższy poniedziałek. cdn

AD

Czytaj więcej o: Czwartoklasiści na start!

Zapraszamy na casting do TV13

2017-09-19

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

2017-09-18

21 września 2017 r. Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach – zaproszenie do udziału kierowane do wszystkich szkół.

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach to druga edycja akcji prowadzonej we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD.
European Day Without A Road Death – EDWARD organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Polska Policja od 10 lat jest członkiem TISPOL-u, co pozwala na aktywny udział polskich policjantów ruchu drogowego zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego z policjantami z innych krajów.
Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

źródło: http://kuratorium.katowice.pl/

Czytaj więcej o: Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Musi być klimat do pracy !

2017-09-18

Musi być klimat do pracy !
Połowa września już za nami. W szkole przy ulicy Wręczyckiej w Częstochowie sporo się dzieje. Jest kolejna, nowa klasa pierwsza, większość uczniów ma już podręczniki, pojawili się wychowawcy wspomagający, nerwowa atmosfera powoli uspokaja się…
Chyba nadszedł już czas, aby opublikować troszkę informacji o tym, co dobrego dzieje się w SP nr 13 i Gimnazjum nr 13 w Częstochowie. A dzieje się sporo…
Być może nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, ale podczas wakacyjnej przerwy nastąpiła zmiana dyrektora tych dwóch placówek. Przez najbliższy rok „szefem” obu szkół będzie p. Maciej Wawrzaszek. Do współpracy – jako wicedyrektorki – powołał p. Dorotę Jastrzębską (dotychczasową wicedyrektorkę SP 13) i Ewę Maj (matematyczkę, pracującą w minionych latach w Gimnazjum nr 13). Kadrę kierowniczą, która w roku szkolnym 2017/2018 będzie trzymała „rękę na pulsie” i nadzorowała, by w lisinieckiej szkole (tak, tak, to już jedna szkoła!) działo się dobrze, poprosiliśmy o odpowiedź na pytania: Jaki cel przyświeca im w pracy w najbliższym czasie i jakie są ich marzenia. Marzenia – oczywiście – związane ze szkołą.

Maciej Wawrzaszek (p.o. dyrektora szkoły): Z pewnością ten rok szkolny będzie niezwykle trudny z uwagi na wiele zmian. Zmian organizacyjnych i programowych, które są wynikiem wprowadzenia reformy oświaty. No i zmiany dyrektora szkoły w SP nr 13 w Częstochowie. Będzie dużo pracy, ale – zawsze to podkreślam – jestem optymistą! Mam jedno marzenie! Chciałbym, aby w tej nowej szkole, wspólnej szkole, która składa się z dwóch, dotychczas odrębnych bytów, czyli szkoły podstawowej i gimnazjum, zapanował najlepszy z możliwych klimatów do pracy. Na rzecz dzieci i młodzieży!  Chciałbym przenieść z gimnazjum ten klimat, który przez lata przyświecał nam w naszej codziennej rzeczywistości, także tutaj. Zależy mi bardzo, abyśmy byli życzliwi dla siebie, żebyśmy byli życzliwi dla rodziców. I aby rodzice byli dla nas życzliwi. Chciałbym, abyśmy wszyscy, tak po partnersku, traktowali dzieci uczące się w „Trzynastce”.  A nasze dzieci, żeby także traktowały nas z należytym szacunkiem. Marzy mi się, aby praca w szkole była dla wszystkich przyjemnością, a uczniowie mieli satysfakcję, że chodzą właśnie do tej placówki.

Dorota Jastrzębska (wicedyrektor, na zdjęciu z prawej): Cele, jakie postawiłam przed sobą, są niezmienne od wielu lat. Główny cel właściwie jest jeden. W szkole najważniejsze jest, aby dzieci odkrywały swoje zainteresowania. Aby miały tak naprawdę możliwość dowiedzieć się wiele o sobie. I to jest – moim zdaniem – najistotniejsze zadanie szkoły. Chciałabym też, aby nauczyciele potrafili wychwycić wszystkie uzdolnienia uczniów. I aby to miało wpływ na oceny. Bardzo ważną sprawą są osiągnięcia egzaminacyjne. I to też jest priorytet działania szkoły. Dobry wynik na egzaminie pozwala dzieciom wkroczyć w dorosłość z odpowiednim bagażem wiedzy i umiejętności. Jestem zwolenniczką teorii Wojciecha Eichelbergera, który mówi, że dzieciństwo to okres, w którym człowiek zbiera – tak jak do walizki – wszystkie najważniejsze rzeczy, które procentują w wieku dojrzałym. A marzenia? Abyśmy wszyscy – nauczyciele, rodzice i dyrekcja, stanowili jedną wspólną społeczność szkolną.


Ewa Maj (wicedyrektor): Chciałabym, aby każdy w tej szkole czuł się dobrze. Żeby uczeń, rodzic, nauczyciel wiedział, że „Trzynastka” to moja szkoła. Szkoła, która uczy skutecznie jest otwarta na współpracę z Rodzicami. A marzenia ? Spokój, współpraca i zaufanie do każdego ! Na razie jest mnóstwo pracy. Marzę o szkole, która będzie dobrym miejscem dla ucznia, która nie tylko uczy, ale również kształtuje u uczniów możliwość dokonywania właściwych wyborów dotyczących przyszłości.


Notował Cezary Wachelka

Czytaj więcej o: Musi być klimat do pracy !

Koniec wakacji ! Rozpoczynamy naukę!!

2017-09-04

Zmiany, zmiany, zmiany…Właśnie tak rozpoczął się nowy rok szkolny w szkole przy ul. Wręczyckiej 111/115. Nowy dyrektor, pierwszy raz po bardzo, bardzo długiej przerwie pojawiają się w grupie uczniów lisinieckiej placówki siódmoklasiści, są też nowe cele i wyzwania….

   Nie pierwszego, ale czwartego wrześniaszkolna społeczność „Trzynastki” zameldowała się rankiem w szkole, aby zacząć rok szkolny 2017/2018. Będzie to czas wyjątkowy, gdyż – w związku z wdrażaną właśnie reformą szkolnictwa -  nastąpiło połączenie wygaszanego Gimnazjum nr 13 w Częstochowie ze Szkołą Podstawową nr 13 w Częstochowie.
   Na czele tych dwóch placówek stanął p. Maciej Wawrzaszek. Przez ostatnie lata był dyrektorem lisinieckiego gimnazjum. Przez najbliższy rok szkolny będzie on kierował pracą nauczycieli uczących dzieci i młodzież zarówno w podstawówce jak i gimnazjum.
 - Będzie to trudny rok z uwagi na zmiany systemowe i organizacyjne. Wynikają one z faktu wprowadzenia reformy oświaty i zmiany na stanowisku dyrektora szkoły – mówił p. M. Wawrzaszek  podczas uroczystej akademii inaugurującej początek roku szkolnego w obu lisinickich placówkach. – Będzie to rok pełen wielkich zmian i wielkich oczekiwań. Ja, jak zawsze, jestem pełen optymizmu.
   Reforma edukacji to chwila wielkich zawirowań. Do tych przemian trzeba będzie się – mentalnie – przygotować. Co należy zrobić, aby, zarówno uczniowie, rodzice,  jak i nauczycie – mieli powody do optymizmu i satysfakcję z tego, co dzieje się w ich placówce oświatowej ?
 - Szkoła to nie tylko podręczniki, daty, wzory i regułki, które po kilku dniach mogą zostać zapomniane – podkreślił podczas rozpoczęcia roku szkolnego nowy dyrektor „Trzynastki” p. M. Wawrzaszek. – Szkoła to przede wszystkim zaangażowanie, zarówno uczniów, jaki i nauczycieli. Życzę zatem, aby nam wszystkim nie zabrakło zapału i szkolnego entuzjazmu w poszukiwaniu najlepszej drogi do rozwoju.
   Po akademii rozpoczynającej rok szkolny 2017/2018 wszyscy uczniowie  „Trzynastki” udali się na spotkanie z wychowawcami klas.  Być może, po tej akademii,  w ich głowach pojawiła się nutka niepewności i nurtujące pytanie, czy: „Damy radę ?”
W imieniu wszystkich nauczycieli SP nr 13 i Gimnazjum nr 13 odpowiadam: „DAMY RADĘ !!!”
Cezary Wachelka

Czytaj więcej o: Koniec wakacji ! Rozpoczynamy naukę!!

Komunikat przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018

2017-08-23

 

 

Szanowni Rodzice.

Zbliża się początek nowego roku szkolnego 2017/2018. Czas wakacji dobiega końca. W nowym roku szkolnym  czeka nas wiele zmian systemowych i organizacyjnych. Jestem pewien, że uda nam się przejść przez ten trudny okres  w sposób umożliwiający realizację naszych marzeń i ambicji. Liczę na owocną współpracę  ze strony Państwa, deklarując jednocześnie, otwartość na sugestie i uwagi  oraz dbałość o najlepszy rozwój „ naszych dzieci”.

W dniu 21.08.2017 r. Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego od dnia 1września 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku. W poczuciu odpowiedzialności za właściwą organizację pracy szkoły chcę przedstawić harmonogram wydarzeń inaugurujących nowy 2017/2018 rok szkolny.

I tak:

  • W  dniu 28.08.2017 r. o godz. 16.30 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie  dla rodziców   klas 7.
  • W  dniu 29.08.2017 r. o godz. 16.30 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie  dla rodziców   klas 1.
  • W  dniu 29.08.2017 r. o godz. 17.30 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie  dla rodziców   klas 4.

 

Jednocześnie informuję, że w dniu 4.09.2017 r. , w dniu inauguracji nowego roku szkolnego uroczystości szkolne odbędą się wg następującego harmonogramu:

  • Godz. 8.00 Msza Św. dla klas 4-7  SP i 2-3 GIM . Po Mszy Św. uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w sali gimnastycznej. Po tej części uroczystości  uczniowie, rodzice i wychowawcy przejdą do swoich klas  w celu spotkania organizacyjnego.
  • Godz. 10.00 Msza Św. dla klas 0-3 SP . Po Mszy Św. uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w sali gimnastycznej. Po tej części uroczystości  uczniowie, rodzice i wychowawcy przejdą do swoich klas  w celu spotkania organizacyjnego.

 

Zebrania rodziców poszczególnych klas  z wychowawcami i wychowawcami wspomagającymi odbędą się w drugim tygodniu pracy szkoły. Dokładne terminy oraz miejsca spotkań zostaną przesłane osobnym komunikatem.

 

                      Ze szkolnym pozdrowieniem

                   Do zobaczenia

                    Maciej Wawrzaszek

                    p.o. Dyrektora Szkoły

 

 

Czytaj więcej o: Komunikat przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018